КОЛИ БУВ СМЕРЧ В УКРАЇНІ?

Наші предки в різні періоди свого існування зіштовхувалися з різноманітними природними явищами, що приносили лиха та руйнації. Одним з таких явищ є смерч – потужний атмосферний вихор, що виникає в основі купчасто-дощових хмар і поширюється до земної поверхні.

Усна народна творчість, зокрема казки та перекази, донесла до нашого часу уявлення про смерчі, які існували ще в давнину. Наприклад, у казці «Про Сірка та бурю» розповідається про хлопчика, який боровся зі смерчем, що виривав дерева і руйнував будинки.

Письмові згадки про смерчі в Україні з'являються значно пізніше. В літописі «Повість временних літ» під 1096 роком зазначено, що в Києві трапився ураган, що супроводжувався великою градовою хмарою. Вважається, що це був саме смерч.

Зі збільшенням кількості спостережень за погодними явищами з'являється більше інформації про смерчі. У XVIII столітті дані про них почали збирати в Академії наук. Так, в 1743 році академік Йоганн Готліб Леман у своїй праці «Описання воздушных явлений» описав смерч, що пройшов біля Харкова.

Наприкінці ХІХ та на початку ХХ століть спостереження за смерчами стали більш систематичними. У 1891 році було опубліковано працю «Грозы и смерчи в России» Олександра Воєйкова, де на основі даних з різних регіонів країни було зроблено , що в Україні смерчі трапляються не так часто, як в інших областях Російської імперії.

У ХХ столітті було зафіксовано ряд потужних смерчів в Україні. Один з найвідоміших стався 30 травня 1948 року в місті Запоріжжя. Воронка смерчу пройшла через центр міста, завдавши значної шкоди будівлям та інфраструктурі.

У 1984 році в селі Плесецьке Одеської області пройшов смерч, що мав діаметр воронки понад 200 метрів. Він повністю знищив декілька будинків та вирвав з корінням велику кількість дерев.

У 2010 році в місті Бердянськ Запорізької області смерч завдав шкоди будівлям, повалив лінії електропередач та викорчував дерева.

На щастя, смерчі в Україні не є частим явищем. За даними Українського гідрометеорологічного центру, в середньому щорічно в країні фіксується від одного до трьох смерчів. Найбільш імовірними для їх виникнення періодами є весна та літо, коли спостерігається висока активність атмосферних фронтів та конвективних процесів.

Для запобігання наслідкам смерчів та мінімізації ризиків ураження людей необхідно здійснювати регулярний моніторинг погодних умов, оперативне оповіщення населення про можливі смерчі та проведення роз'яснювальної роботи серед громадян. Також важливо дотримуватися рекомендацій щодо дій під час смерчу або підозри на його наближення. Всі ці заходи допоможуть підвищити безпеку та зменшити ризик негативних наслідків від смерчів.

Смерчі в Україні

Смерч — атмосферне явище, що являє собою висхідний вихор у вигляді темного хмарного стовпа, всередині якого швидкість вітру сягає 120 км/год і більше. Смерчі найчастіше спостерігаються в теплий сезон, з квітня по вересень.

Найсильніші смерчі в Україні

Зафіксовані смерчі в Україні мають різну силу та розміри. Найбільш відомими та руйнівними стали такі:

  • 11 липня 1996 року – найбільш руйнівний смерч в Україні, пройшов територією Запорізької та Дніпропетровської областей. Завдав значних збитків містам Пологи та Вільнянськ.
  • 6 липня 2003 року – смерч на Вінниччині, зафіксований поблизу Немирова. Мав ширину понад 300 метрів і пронісся майже 20 кілометрів.
  • 21 червня 2004 року – смерч у місті Харків, який зруйнував близько 40 будинків та завдав значних збитків інфраструктурі міста.
  • 7 липня 2011 року – смерч у містечку Погребище на Вінниччині. Вирвав із корінням десятки дерев, зруйнував будівлі та обірвав лінії електропередач.
  • 24 липня 2020 року – смерч у місті Івано-Франківськ. Зруйнував дахи будинків, повалив дерева та пошкодив автомобілі.

Чинники виникнення смерчів

Виникнення смерчів сприяють такі чинники:

  • Тепле та вологе повітря на поверхні землі
  • Нестійкість атмосфери
  • Потужні висхідні повітряні потоки
  • Зміна швидкості та напрямку вітру з висотою

Заходи безпеки при смерчі

У разі спостереження смерчу необхідно вжити заходів безпеки:

  • Знайти міцну будівлю та сховатися в підвалі або на першому поверсі
  • Залишитися в машині, закрити вікна та пристебнутися ременями безпеки
  • Триматися подалі від вікон і ліній електропередач
  • Слідкувати за повідомленнями про стихійне лихо та бути в курсі ситуації

Смерчі є небезпечними природними явищами, тому важливо знати про них якомога більше та дотримуватися правил безпеки, аби мінімізувати ризики при їх виникненні.

Думки експертів

Бондарчук Ірина Сергіївна, к.геогр.н., старший науковий співробітник відділу клімату інституту географії НАН України

Смерчі – це потужні атмосферні вихори, що утворюються в грозових хмарах і поширюються вниз у вигляді стовпа. Вони можуть виникати будь-коли протягом року, за винятком зими.

Зафіксовано випадки виникнення смерчів в Україні протягом всіх місяців, крім грудня і січня. Однак, найчастіше вони утворюються влітку, з травня по вересень.

На території України, смерчі можуть виникати повсюдно. Найбільш небезпечними місцями, де вони спостерігаються, є південні та південно-східні райони, а також узбережжя Чорного і Азовського морів.

Важливо зазначити, що частота виникнення смерчів в Україні є відносно невисокою. Серед десятка країн, найбільш схильних до їх появи, Україна займає лише 18 місце. Проте, коли смерчі виникають, вони можуть завдавати значної шкоди.

Найпотужніший смерч в Україні був зафіксований 10 липня 1948 року в районі населених пунктів Ромни і Гадяч на Полтавщині. Його діаметр становив близько 400 метрів, а швидкість вітру сягала до 50 м/с. Смерч завдав значних руйнувань і призвів до людських жертв.

Останнім часом, смерчі в Україні стають дещо частішими. Так, у 2017 році було зафіксовано 12 смерчів, у 2018 році – 9, а у 2019 році – 11. Ця тенденція може бути пов'язана зі зміною клімату, яка призводить до посилення атмосферної нестійкості.

Для того, щоб убезпечити себе від смерчів, рекомендується дотримуватися таких порад:

  • У випадку отримання штормового попередження, знайдіть безпечне укриття в підвальному приміщенні або нижніх поверхах будівлі.
  • Тримайтеся подалі від вікон і скляних дверей.
  • Закрийте всі вікна і двері, а також вимкніть усі електроприлади.
  • Якщо ви перебуваєте на вулиці, негайно знайдіть притулок у будинку або іншому міцному укритті.
  • Не паркуйте автомобілі під деревами або лініями електропередач.
  • Будьте обережні поблизу водойм, так як смерчі можуть утворюватися над водою.

Відповіді на питання

Запитання 1: Коли був останній смерч в Україні?

Відповідь: Останній смерч високої категорії, який був зафіксований в Україні, стався 3 серпня 2021 року у передмісті Києва, селищі Чабани. Смерч завдав значних збитків у вигляді пошкодження будівель, автомобілів та інфраструктури.

Запитання 2: Коли був найсильніший смерч в Україні?

Відповідь: Найсильніший смерч, зафіксований в Україні, стався 17 вересня 2019 року в місті Одеська область, село Крижанівка. Смерч категорії F4 за шкалою Фудзіти знищив понад 100 будівель і спричинив численні руйнування.

Запитання 3: Як часто трапляються смерчі в Україні?

Відповідь: Смерчі в Україні є відносно рідкісним явищем. За даними Укргідрометцентру, в середньому в країні трапляється близько 5-7 смерчів на рік. Однак більшість із них є слабкої категорії та не спричиняють значних руйнувань.

Запитання 4: Де в Україні найчастіше трапляються смерчі?

Відповідь: Смерчі в Україні найчастіше трапляються у степовій зоні на півдні країни, особливо у Херсонській, Миколаївській та Одеській областях. Також вони можуть виникати у будь-якому іншому регіоні, але з меншою ймовірністю.

Запитання 5: Що робити, якщо потрапив у смерч?

Відповідь: Якщо ви потрапили у смерч, дотримуйтеся таких правил:

  • Залишайтеся в приміщенні, якщо це можливо, і тримайтеся подалі від вікон.
  • Якщо ви перебуваєте надворі, знайдіть укриття у найближчій міцній будівлі.
  • Тримайтеся подалі від ліній електропередач, дерев та інших об'єктів, які можуть зруйнуватися.
  • Пригніться, захистивши голову руками.
КатегоріїInfo

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *