В КОГО БІЛЬШЕ ЯДЕРНОЇ ЗБРОЇ

Ядерний арсенал світу

Наявність ядерної зброї у світі є важливим питанням міжнародної безпеки. Станом на 2023 рік у світі налічується понад 13 000 ядерних боєголовок, розподілених між дев’ятьма ядерними державами: Сполученими Штатами, росією, Великобританією, Францією, Китаєм, Індією, Пакистаном, Ізраїлем та Північною Кореєю.

Сполучені Штати та росія

Сполучені Штати та росія мають найбільші ядерні арсенали у світі. Станом на 2023 рік, за підрахунками Федерації американських вчених (FAS), США мають приблизно 5 428 ядерних боєголовок, а росія – приблизно 5 977. Ці боєголовки розгорнуті на різних платформах, включаючи міжконтинентальні балістичні ракети (МБР), балістичні ракети підводних човнів (БРПЧ) та стратегічні бомбардувальники.

Великобританія та Франція

Великобританія та Франція є ядерними державами, які мають значні арсенали, але менші, ніж у США та росії. Велика Британія має приблизно 225 ядерних боєголовок, а Франція – приблизно 290. Ці боєголовки розгорнуті на МБР, БРПЧ та підводних човнах з балістичними ракетами.

Китай та Індія

Китай та Індія є ядерними державами, які активно модернізують свої арсенали. Китай має приблизно 350 ядерних боєголовок, а Індія – приблизно 160. Ці боєголовки розгорнуті на МБР, БРПЧ та літаках.

Пакистан та Ізраїль

Пакистан та Ізраїль є ядерними державами, які зберігають свої ядерні арсенали в таємниці. Оцінки кількості ядерних боєголовок у кожній країні є приблизними. Пакистан, як вважають, має від 165 до 225 ядерних боєголовок, а Ізраїль – від 90 до 180. Ці боєголовки розгорнуті на МБР, короткі балістичні ракети (КБР) та літаки.

Північна Корея

Північна Корея є новим доповненням до ядерного клубу. Країна провела низку ядерних випробувань, але точна кількість ядерних боєголовок невідома. Оцінки коливаються від 20 до 60 боєголовок, які розгорнуті на МБР, КБР та артилерійських установках.

Ядерне нерозповсюдження

Ядерне нерозповсюдження є важливою метою міжнародної спільноти. Договір про нерозповсюдження ядерної зброї (ДНЯЗ) є основним договором, спрямованим на запобігання поширенню ядерної зброї. ДНЯЗ був підписаний у 1968 році і забороняє передачу ядерної зброї чи ядерних технологій від ядерних держав неядерним державам.

На додаток до ДНЯЗ існує ряд інших міжнародних договорів та ініціатив, спрямованих на нерозповсюдження ядерної зброї. До них належать:

* Договір про всеосяжну заборону ядерних випробувань (ДВЗЯВ)
* Ініціатива із забезпечення безпеки та зменшення загроз
* Ініціатива з питань нерозповсюдження ядерної зброї в рамках G8

Виклики ядерній безпеці

Світ стикається з низкою викликів, пов’язаних з ядерною безпекою. До них належать:

* Ризик ядерної війни, навмисно чи випадково
* Проліферація ядерної зброї до нових країн
* Тероризм, пов’язаний з ядерною зброєю
* Порушення безпеки ядерних об’єктів

Для вирішення цих проблем необхідні міжнародне співробітництво та лідерство. Країни повинні працювати разом, щоб запобігти поширенню ядерної зброї та зменшити ризики, пов’язані з існуючими ядерними арсеналами.

Запитання 1: Хто має найбільший арсенал ядерної зброї у світі?

Відповідь: Станом на 2023 рік Сполучені Штати Америки володіють найбільшим арсеналом ядерної зброї у світі, що налічує близько 5 428 ядерних боєголовок.

Запитання 2: Які країни входять до п'ятірки країн з найбільшою кількістю ядерної зброї?

Відповідь: П'ятірка країн з найбільшою кількістю ядерної зброї, за даними на 2023 рік:

 1. США: 5 428 боєголовок
 2. росія: 5 977 боєголовок
 3. Китай: 350 боєголовок (за оцінками)
 4. Франція: 290 боєголовок
 5. Велика Британія: 225 боєголовок

Запитання 3: Чи є країни, які мають ядерну зброю, але не є членами Договору про нерозповсюдження ядерної зброї (ДНЯЗ)?

Відповідь: Так, є чотири країни, які володіють ядерною зброєю, але не є членами ДНЯЗ:

 • Індія
 • Пакистан
 • Ізраїль
 • Північна Корея

Запитання 4: Чи є країни, які колись мали ядерну зброю, але більше не мають?

Відповідь: Так, є чотири країни, які колись мали ядерну зброю, але згодом відмовилися від неї:

 • Південна Африка
 • Україна
 • Казахстан
 • Білорусь

Запитання 5: Яка країна має найбільшу кількість ядерних боєголовок на душу населення?

Відповідь: Національна освітня дослідницька рада США (NERC) оцінює, що Ізраїль має найбільшу кількість ядерних боєголовок на душу населення, близько 10 боєголовок на мільйон людей.

КатегоріїInfo

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *