Бій під Крутами
Бій під Крутами — бойове зіткнення між частинами Червоної армії та Української Народної Республіки, що відбулось 29 січня 1918 року біля залізничної станції Крути на Чернігівщині. Подвиг 300 студентів, курсантів та гімназистів, які у нерівному бою стримували наступ більшовиків, став символом героїзму та самопожертви в боротьбі за незалежність України.
Історичний контекст
На початку 1918 року Українська Народна Республіка опинилась на межі розпаду. Після більшовицького перевороту у Петрограді Червона армія розпочала наступ на Україну, захопивши значну частину території та встановивши радянську владу. Уряд УНР змушений був залишити Київ та відступити на захід.
Організація українських сил
Генеральний секретар військових справ Михайло Муравйов доручив полковнику Михайлу Омеляновичу-Павленку сформувати загін для оборони лінії Бахмач-Київ. У грудні 1917 року розпочалось формування Студентського куреня Січових стрільців, до складу якого увійшли студенти, курсисти та учні з київських навчальних закладів. Цей курінь став частиною Окремого залізнично-технічного куреня в складі 1-го Синього полку Української Народної Армії.
Бій
29 січня 1918 року загін Омеляновича-Павленка прибув до станції Крути і розгорнув оборонні позиції. Численність українських сил становила близько 300 осіб. Проти них наступали близько 4 тисяч червоноармійців під командуванням Миколи Муравйова.
Бій розпочався близько полудня. Українські сили чинили запеклий опір, використовували станкові кулемети та бронепоїзд. Однак чисельна перевага більшовиків була надто великою. До вечора українські позиції були прорвані.
Захисники Крут відступили до станції Плиски, де вступили у новий бій. Рештки Студентського куреня та інших частин були відведені до Ніжина, де згодом приєдналися до військ Центральної Ради.
Наслідки
Бій під Крутами завершився поразкою українських сил. Радянська влада встановилась на всій території України. Однак подвиг захисників Крут став символом української свободи та боротьби за незалежність. Він надихнув українських воїнів на подальшу боротьбу, яка призвела до відновлення української державності у 1919 році.
Історичне значення
Бій під Крутами є важливою подією в історії України. Він став одним із символів боротьби українського народу за незалежність і державність. Підвиг захисників Крут надихав і надихає покоління українців.
Вшанування пам’яті
Пам’ять про Героїв Крут вшановується в Україні. У Києві встановлено пам’ятник біля станції метро “Арсенальна”. У Крутах створено меморіальний комплекс. Імена захисників Крут навічно занесені до книги “Пам’яті” на Хрещатику у Києві. Щорічно 29 січня в Україні проводяться урочисті заходи з нагоди вшанування пам’яті Героїв Крут.
Запитання 1:
У який історичний період відбувся бій під Крутами?
Відповідь:
Бій під Крутами відбувся під час Української революції, а саме 28-29 січня 1918 року.
Запитання 2:
Чи був бій під Крутами складовою певної операції чи події?
Відповідь:
Так, бій під Крутами був складовою Першого Зимового походу Армії УНР, який був організований для з'єднання з полками УНР, що залишалися на Правобережній Україні.
Запитання 3:
На якому етапі Української революції стався бій під Крутами?
Відповідь:
Бій під Крутами відбувався на початковому етапі Української революції, коли Центральна Рада та її військові формування чинили опір більшовицькій агресії.
Запитання 4:
Які основні політичні сили брали участь у бою під Крутами?
Відповідь:
У бою під Крутами протистояли війська Української Народної Республіки (Армія УНР) і Радянської росії (Червона Армія).
Запитання 5:
Яке історичне значення мав бій під Крутами?
Відповідь:
Бій під Крутами став одним із символів боротьби українського народу за свою незалежність. Незважаючи на поразку українських військ, бій продемонстрував героїзм і жертовність молодих українських патріотів, що надихало наступні покоління українських борців за свободу.