ЩО ЗНАЧИТЬ ЗНЯТИЙ З ВІЙСЬКОВОГО ОБЛІКУ?

Зняття з військового обліку

Зняття з військового обліку – це адміністративна процедура, за допомогою якої громадянин України припиняє перебувати на обліку у військкоматі та втрачає певні обов’язки, пов’язані з військовою службою. Така процедура може бути застосована до осіб, які підпадають під певні категорії, передбачені законодавством.

Умови зняття з військового обліку визначено в Законі України “Про військовий обов’язок і військову службу”. Відповідно до цього закону, з військового обліку можуть бути зняті громадяни України, які:

* Досягли 60-річного віку.
* Визнані непридатними до військової служби за станом здоров’я.
* Отримали звільнення від військової служби за сімейними обставинами або іншими поважними причинами.
* Набули громадянство іншої держави.
* Проживають за кордоном більше 3 років.

Зняття з військового обліку пов’язане з втратою деяких прав та обов’язків, пов’язаних з військовою службою. Зокрема, громадяни, зняті з військового обліку, не підлягають мобілізації та не можуть бути призвані на військову службу. Вони також втрачають право на відстрочку від призову на військову службу, передбачену законодавством.

Для того, щоб знятися з військового обліку, громадянин України повинен подати відповідну заяву до військкомату за місцем проживання. До заяви можуть додаватися документи, що підтверджують наявність підстав для зняття з обліку (наприклад, медичний висновок про непридатність до військової служби або довідка про виїзд за кордон на постійне місце проживання).

Військкомат розглядає подану заяву та документи та приймає рішення про зняття громадянина з військового обліку. У разі позитивного рішення громадянину видається відповідне посвідчення.

Зняття з військового обліку може бути тимчасовим або постійним. Тимчасове зняття застосовується до осіб, які мають право на відстрочку від призову на військову службу. Постійне зняття застосовується до осіб, які назавжди втратили право на військову службу (наприклад, у зв’язку з досягненням граничного віку або визнанням непридатним до військової служби).

Зняття з військового обліку не є підставою для звільнення громадянина України від відповідальності за скоєння злочинів, пов’язаних з військовою службою. Також така процедура не впливає на можливість громадянина добровільно проходити військову службу за контрактом.

Запитання 1: Що означає знятий з військового обліку?

Відповідь: Зняття з військового обліку означає офіційне припинення реєстрації громадянина у відповідних державних органах як військовозобов'язаного чи призовника. Після зняття з обліку особа звільняється від призову на військову службу або військових зборів, а також від певних військових обов'язків.

Запитання 2: Хто може бути знятий з військового обліку?

Відповідь: З урахуванням останніх змін до законодавства України, з військового обліку можуть бути зняті такі категорії громадян:

 • Чоловіки та жінки, які досягли 60-річного віку;
 • Громадяни, які непридатні до військової служби за станом здоров'я;
 • Жінки, які мають на утриманні трьох і більше дітей віком до 18 років;
 • Жінки, які самостійно виховують дитину віком до 14 років;
 • Громадяни, які досягли встановленого законом граничного віку перебування у військовому резерві;
 • Громадяни, які засуджені до позбавлення волі;
 • Громадяни, які проходять службу в інших військових формуваннях (МВС, СБУ тощо);
 • Громадяни, які постійно проживають за кордоном.

Запитання 3: Які документи потрібні для зняття з військового обліку?

Відповідь: Для зняття з військового обліку необхідно подати до районного (міського) військового комісаріату такі документи:

 • Заява встановленого зразка;
 • Паспорт громадянина України;
 • Документи, що підтверджують підстави для зняття з обліку (наприклад, довідка про інвалідність, свідоцтво про народження дитини тощо).

Запитання 4: Що робити, якщо не знятий з військового обліку при досягненні встановленого віку?

Відповідь: Якщо громадянина не було знято з військового обліку при досягненні встановленого віку, необхідно особисто звернутися до районного (міського) військового комісаріату з відповідною заявою та документами, що підтверджують вік. Відповідно до законодавства, зняття з обліку повинне відбутися автоматично, але існують можливі затримки в роботі військових комісаріатів. Тому краще ініціювати процес самостійно.

Запитання 5: Які наслідки, якщо несвоєчасно знятися з військового обліку?

Відповідь: Несвоєчасне зняття з військового обліку може призвести до таких наслідків:

 • Адміністративна відповідальність у вигляді штрафу до 8500 гривень;
 • Притягнення до військової служби або військових зборів;
 • Проблеми при оформленні документів, пов'язаних з військовим обліком (наприклад, закордонний паспорт).
КатегоріїInfo

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *