КОМУ ДАЛИ НОБЕЛІВСЬКУ ПРЕМІЮ

Нобелівська премія

Нобелівська премія — одна з найпрестижніших міжнародних нагород у галузях фізики, хімії, фізіології або медицини, літератури та миру. Вона була заснована Альфредом Нобелем за його заповітом, підписаним у 1895 році. Перші премії були вручені в 1901 році.

Премію присуджують за видатні досягнення в кожній з п’яти галузей. Кандидати висуваються установами та організаціями, які визнані Нобелівським комітетом. Комітет оцінює номінації та вибирає лауреатів за допомогою суворого процесу відбору.

Фізика

Нобелівська премія з фізики присуджується за видатні досягнення в галузі теоретичної чи експериментальної фізики. Лауреати цієї премії зробили значний внесок у розуміння фундаментальних законів природи, таких як гравітація, електромагнетизм, квантова механіка та ядерна фізика.

Деякі з найвідоміших лауреатів премії з фізики включають Альберта Ейнштейна, Марі Кюрі, Нілса Бора, Річарда Фейнмана та Стівена Хокінга.

Хімія

Нобелівська премія з хімії присуджується за видатні досягнення в галузі хімії. Лауреати цієї премії зробили значний внесок у вивчення структури матерії, хімічних реакцій та розробку нових матеріалів та технологій.

Серед лауреатів премії з хімії є Дмітрій Менделєєв, Марі Кюрі, Лайнус Полінг, Фредерік Сенгер та Карл Баррі Шарплесс.

Фізіологія або медицина

Нобелівська премія з фізіології або медицини присуджується за видатні досягнення в галузі фізіології, медицини або анатомії. Лауреати цієї премії зробили значний внесок у розуміння людського тіла, його функцій та хвороб.

Деякі з найвідоміших лауреатів премії з фізіології або медицини включають Івана Павлова, Френсіса Кріка, Джеймса Дьюї Вотсона та Елізабет Блекберн.

Література

Нобелівська премія з літератури присуджується за видатний внесок у літературу. Лауреати цієї премії створили видатні твори, які демонструють високий рівень художньої майстерності, оригінальності та естетичної сили.

Серед лауреатів премії з літератури є Рабіндранат Тагор, Ернест Гемінґвей, Габріель Гарсіа Маркес, Тоні Моррісон та Світлана Алексієвич.

Мир

Нобелівська премія миру присуджується за видатний внесок у справу миру у світі. Лауреати цієї премії доклали значних зусиль для просування миру, роззброєння, прав людини, міжнародного співробітництва та розв’язання міжнародних конфліктів.

Деякі з найвідоміших лауреатів премії миру є Нельсон Мандела, Далай-лама, Організація Об’єднаних Націй та Міжнародний комітет Червоного Хреста.

Процес нагородження

Лауреати Нобелівської премії обираються Нобелівським комітетом, який складається з експертів у кожній з п’яти галузей. Комітет отримує номінації від установ та організацій, що мають відповідну кваліфікацію.

Процес відбору є суворим і включає в себе перегляд номінацій, оцінку робіт кандидатів та проведення інтерв’ю з потенційними лауреатами. Нобелівський комітет може також звернутися за консультацією до зовнішніх експертів.

Лауреати Нобелівської премії оголошуються в жовтні кожного року, а премія вручається на офіційній церемонії в Стокгольмі 10 грудня, в річницю смерті Альфреда Нобеля.

Нобелівські лауреати з України

З моменту заснування Нобелівської премії її лауреатами стали чотири українця:

* Михайло Горбачов (Премія миру, 1990)
* Роальд Гоффман (Премія з хімії, 1981)
* Шмуель Йосіфович Аґнон (Премія з літератури, 1966)
* Семен Кузнець (Премія з економіки, 1971)

Слід зазначити, що Шмуель Йосіфович Аґнон та Семен Кузнець на момент отримання премії не проживали на території України, а були громадянами інших країн.

Запитання 1:

Хто отримав першу Нобелівську премію з фізіології чи медицини?

Відповідь:

Нобелівську премію з фізіології чи медицини вперше вручили німецькому фізіологу Емілю Адольфу фон Берингу в 1901 році за його відкриття сироватки від дифтерії.

Запитання 2:

Який український вчений отримав Нобелівську премію?

Відповідь:

Нобелівську премію в 2011 році отримав український фізик В'ячеслав Петрович Комісаренко за створення квантового каскадного лазера та світлодіодів, які використовуються в оптоволоконних системах передачі.

Запитання 3:

Кому дали Нобелівську премію за літературу в 2022 році?

Відповідь:

Нобелівську премію з літератури в 2022 році вручили французькій письменниці Анні Ерно за сміливість і клінічну гостроту, з якими вона розкриває витоки, відчуження та колективні обмеження особистої пам'яті.

Запитання 4:

Чи може одна людина отримати Нобелівську премію більше одного разу?

Відповідь:

Так, особа може отримати Нобелівську премію більше одного разу, але лише в різних категоріях. Наприклад, Марі Кюрі була удостоєна Нобелівської премії з фізики в 1903 році та з хімії в 1911 році.

Запитання 5:

Яка найчастіша країна походження лауреатів Нобелівської премії?

Відповідь:

З моменту заснування Нобелівської премії в 1901 році найчастіше її лауреатами ставали вчені та письменники зі Сполучених Штатів Америки, які отримали понад 400 премій у різних категоріях.

КатегоріїInfo

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *